fbpx

Pár faktů

Odhady jsou nejčastější službou, kterou my makléři pro klienty zpracováváme. Před každým prodejem, koupí a před každým pronájmem. Dle mého názoru je to také nejdůležitější část naší práce. Musíme ji tedy zvládat velmi dobře. 

Jak se dělají odhady? 

Kouknu z okna a vidím. Tři vlašťovky. Tak to budou tři melouny, paničko. Tak takhle by situaci řešil možná vykutálený makéř jménem Eduard Filuta z realitní kanceláře Reality bez reality. 

Vytvoření správné ceny je náročná disciplína. Nikde totiž není psáno, za kolik se má ta či ona nemovitost prodávat. Zpracovat odhady pro byty na sídlišti není tak obžížné. Jsou jich tam stovky a jsou podobné. Máme statistická data. Ale například spočítat cenu za atypickou vilku na samotě v horách může být oříšek. 

Máme však k dispozici mnoho různých nástrojů, které nám pomáhají s odhady. Ať už jsou to reálná data za několik let zpět, grafy ukazující vývojovou tendenci trhu nebo třeba srovnání inzerátů s podobnými nemovitostmi. Vždy je dobré ci cenu ověřit pomocí několika různých metod a důkladně ji zvážit, než s ní přijdeme za klientem. Důležité je také konzultace s kolegy, jak by k danému případu přistupovali, pokud je výpočet ceny složitější.

Proč se zpracovávají odhady? 

  • pro dědická řízení - ke spravedlivému vypořádání
  • pro prodej - zjištění reálné tržní ceny
  • jen tak - když jste zvědaví, jakou hodnotu má vaše nemovitost

Cena cenov analýzy 

Za zpracování pro notáře pro dědické řízení účtuji cenu od 1 500 Kč vč. DPH za jednu nemovitost.  

Odhad zdarma 

Ten získáte, pokud se rozhodnete prodat nemovitost s naší realitní kanceláří.

Metody oceňování nemovitostí

  • Srovnávací - nejčastění používaná metoda. Bereme v potaz nemovitosti, které se za danou dobu prodaly v daném místě. Na cenu se díváme z mnoha úhlů pohledu, měníme nastavení a parametry. Srovnáváme, porovnáváme, analyzujeme až jsme si jisti s tou správnou cenu a s tou jdeme za klientem.
  • Nákladová -  zde se zaměřujeme na náklady, které byly vynaloženy na stavbu. Metoda nám dopomáhá s cenou například u novostaveb.
  • Výnosová - kolik nám nemovitost může vynést za danou dobu. Pronájmem či propachtováním.

Cena musí být tak akorát. Ta správná.

Jak nadhodnocení, tak podhodnocení nemovitosti mají svá rizika a vedou víceméně vždy k poškození klienta. Nebohý klient však netuší.

Riziko příliš vysoké ceny 

Nasadit vysokou cenu je lákavé. Každý prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu. Řeknete si: však můžu vždy slevnit.

Jenže to má svá úskalí:

Nahodíme- li vysokou cenu, na prohlídku přijde méně klientů, takže je menší šance, že se nemovitost prodá v dohledné době. Vysoká cena prostě klienty odradí už v první fázi, takže se ani nezeptají, zda se mohou přijít podívat. 
Navíc se protahuje prodej nemovitosti z několika týdnů na měsíce a nakonec se nemusí vůbec prodat. A vás už to nebaví, protože se to táhne, navíc stále slevňujete. 

Riziko nízké ceny 

Je zřejmé. Prodáte pod cenou, klient prodělá. Není o čem se tu bavit. 

Správná tržní cena nemovitosti

Jak už jsme si řekli, určit tu správnou cenu, za kterou prodáte je proces složitý, ale vždy se vyplatí. Cena by měla být natolik atraktivní, aby přilákala potencionální zájemce. 

Na prohlídku příjde větší množství klientů a schopný makléř uspořádá aukci. Vážní zájemci do určitého data dají své nabídky a sdělí způsoby financování. Prodávající si už jen vybírá. Tímto způsobem se daří zvedat kupní ceny o stovky tisíc. 

Vy a makléř máte vždy stejný cíl

Nebudeme si nic nalhávat a nalijeme si čistého vína. S makléřem máte stejný cíl. Prodat za co nejvyšší cenu. Vy budete spokojení a makléř taky, protože jeho odměna je většinou provizní a roste s prodejní cenou. Nicméně nikdy by to nemělo být za každou cenu a už vůbec ne prvnímu zájemci a hned. Ztrácíme potom prostor pro vyjednávání. A jsme opět u toho. Klient může být poškozen, aniž by si toho byl vědom. 

Správný postup stanovení ceny

Stanovení takové ceny, aby přilákala co nejvíce solidních kupujících. Budete - li mít vážné zájemce, budete moci začít cenu navyšovat. Nejednou se stane, že se cena rodinného domu zvedne o 700 000 Kč a cena bytu o 200 000 Kč. Spokojeny musí být všechny strany. Klient, makléř, ale také kupující, protože získal to, o co urputně usiloval.  

Pár tipů nakonec

Nechte si cenu od makléře vysvětlit. Zeptejte se, jak na ni došel. Kvalitní makléř přijde vybaven a připraven. Vysvětlí dopodrobna, jak na cenu došel a nechá vám materiály, abyste si je mohli sami prostudovat.

Nespěchejte. Vše si v klidu rozmyslete. A nenechte se do ničeho tlačit. 

Mějte se báječně.

Vaše makléřka Lenka

Odhad tržní ceny při prodeji nemovitosti s naší kanceláří máte zdarma. 

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08